Mikroskop optyczny pzo

Mikroskopy laboratoryjne (zwane także mianem mikroskopów optycznych), to danie mikroskopowe, które do robienia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez system optyczny. Mikroskopy wiążą się głównie z zespołu soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie grane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane wykorzystywane są w wielu dziedzinach nauki do badań znacznie małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy używane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych też w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i kontrolowaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Oraz w przestrzeni chemii i fizyki mikroskopy wykorzystywane są przynajmniej w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w stosunku optycznym (niekiedy określa się je więc mikroskopami świetlnymi), bywają też grane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z dziedzin ścisłych. Badany obiekt widziany jest zdecydowanie przez okular bądź na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest opisana przez rozdzielczość kątową obiektywu, która stanowi związana z długością fali światło, z zmianie za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, chociaż we nowoczesnych mikroskopach optycznych można uzyskać powiększenia ponad tysiąckrotne.